KONTAKT
tel.: 507 082 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Matki pszczele

Rój pszczeli na powalonym drzewie

Rójka (rój naturalny) – pszczoły robotnice i trutnie razem z matką opuszczające rodzinę pszczelą, jest to nazywane rojeniem. Po wyjściu z ula najczęściej skupiają się w kłąb rojowy w miejscu nieosłoniętym i pozostają tak przez jakiś czas. Pszczoły otaczają matkę, skupiają się ciasno, trzymając się jedna drugiej. Temperatura w centrum kłębu wynosi ok. 34,5°C, w warstwie zewnętrznej jest niższa.

 

                                               Ul w drzewieRój po znalezieniu przez pszczoły wywiadowczynie odpowiedniego miejsca na osiedlenie (dziupli, pustego ula itp.) przenosi się tam i robotnice rozpoczynają budowę plastrów. Wraz z pojawieniem się w nowym gnieździe czerwiu i zapasów rój przekształca się w rodzinę pszczelą.

Jedna rodzina pszczela może wydać kilka rojów naturalnych. Pierwszy to pierwak i jest bardzo liczny, ma starą matkę, kolejne roje są coraz mniej liczne i mają młodą matkę.

Naturalnie przebiegająca rójka jest zazwyczaj zjawiskiem niepożądanym w pszczelarstwie, ponieważ pozbawia pasiekę dużej ilości robotnic i dojrzałej matki. Zapobieganie rójce polega najczęściej na izolowaniu nowych matek. Jeżeli dojdzie do rójki, można nakłonić rój do powrotu do ula, poprzez oblewanie go wodą. W efekcie, pszczoły oceniają że warunki pogodowe nie sprzyjają przeprowadzce i wracają do macierzystego ula. Możliwe jest również zgarnięcie całego roju do specjalnego pojemnika i przeniesienie go do pustego ula. Rój najprawdopodobniej zaaklimatyzuje się w nim i założy tam rodzinę pszczelą. Podczas działań z rojem, kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie i właściwe traktowanie matki, ponieważ to od niej zależy zachowanie wszystkich pozostałych pszczół.

Rój pszczeli jest w specjalny sposób traktowany w polskim prawie, ponieważ właściciel rodziny, z której rój pochodzi może wejść w pogoni za rojem na cudzy teren, również bez zgody właściciela. Ponadto, jeżeli rój osiądzie w ulu innego pszczelarza, do trzech dni pozostaje własnością tego, z którego pasieki pochodził. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rój osiądzie w ulu, w którym już była matka.

 

                                                        

 

źródło: wikipedia

Skomentuj

Dodaj komentarz jako Gość

0
  • Brak komentarzy
System komentarzy oparty o Komento


Witamy!

Witamy serdecznie na naszej stronie. Strona jest poświęcona działalności naszej pasieki. Będą na niej umieszczone zdjęcia, filmy i artykuły poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Mogą Państwo komentować wybrane artykuły lub filmy zadając pytania nam lub innym użytkownikom serwisu za pośrednictwem naszej strony.

 

Życzę miłego oglądania.

Zbigniew Olesiński

VIDEOPASIEKA OLE-MIODEK