KONTAKT
tel.: 507 082 052
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Nowa etykieta na miód

Witam serdecznie.

Właśnie otrzymałem opracowaną przez moją córkę Kasię nową etykietę na miód.

Bardzo mi się podoba. Dziękuję.

Z. Olesiński

Miody spadziowe

W Polsce występują dwa gatunki miodów spadziowych; jest to tzw. spadź liściasta, pochodzi najczęściej z drzew lipy oraz spadź iglasta. Są zbierane przez pszczoły z wydzielin pasożytujących na liściach tych drzew owadów (mszyc lub czerwiów), zmieszanych z wyciekającym – na skutek nakłucia owadów – sokiem komórkowym. Miody spadziowe zawierają dużo różnych substancji wspomagających leczenie w schorzeniach dróg oddechowych. Miód spadziowy jest najczęściej ciemny z odcieniem zielonkawym (w przypadku spadzi iglastej) lub ciemno żółtawym (w przypadku spadzi liściastej).

Register to read more...

Coś o miodzie

Miód – słodki produkt spożywczy, wytwarzany przez pszczoły miodne lub inne odmiany i gatunki pszczół[1], poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew iglastych[2]. Pszczoły gromadzą go w plastrze, gdzie ulega dojrzewaniu. W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, wyróżnia się miody:

Register to read more...

Miody nektarowe (kwiatowe)

Miód taki w większości wypadków jest jasny, a tylko nieliczne jego rodzaje mają odcień od ciemnożółtego do brązowego. Miody kwiatowe odznaczają się wyraźnym aromatem. Miód pochodzi z nektaru najczęściej różnych roślin, ale pszczelarze mogą uzyskiwać miody odmianowe, powstające przy ogromnej przewadze nektaru jednej rośliny. Miody takie odbiera się z ula zaraz po przekwitnieniu danej rośliny miododajnej. Określa się je nazwą rośliny, z której głównie pochodzą, np. miód wrzosowy. W Polsce ważniejszymi roślinami miododajnymi są: rzepak, koniczyny, lipy i gryka.

Register to read more...



Witamy!

Witamy serdecznie na naszej stronie. Strona jest poświęcona działalności naszej pasieki. Będą na niej umieszczone zdjęcia, filmy i artykuły poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Mogą Państwo komentować wybrane artykuły lub filmy zadając pytania nam lub innym użytkownikom serwisu za pośrednictwem naszej strony.

 

Życzę miłego oglądania.

Zbigniew Olesiński

VIDEOPASIEKA OLE-MIODEK