KONTAKT
tel.: 507 082 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odkłady

Tworzenie odkładów

Odkład jest rodzinką pszczelą utworzoną przez pszczelarza z pochodzących z różnych uli kilku ramek z czerwiem wraz z obsiadającymi pszczołami oraz z ramek z pokarmem, której poddaje się nową matkę pszczelą. Może to być matka unasieniona lub nieunasieniona lub matecznik. Cele tworzenia odkładów mogą być różne: powiększenie pasieki, na sprzedaż, do zapobiegania pojawieniu się nastroju rojowego lub do wzmocnienia innych rodzin pszczelich przed zimowlą.

 

  • Odkłady wczesnowiosenne (pod koniec kwitnienia mniszka i drzew owocowych) i odkłady późnowiosenne (w czasie kwitnienia rzepaku) można tworzyć zabierając rodzinom produkcyjnym po 1-2 ramek z krytym czerwiem i obsadzającymi je pszczołami
  • Odkłady późniejsze, gdy w rodzinach pojawia się nastrój rojowy, mogą być silniejsze - składające się z 3-4 ramek. Pszczoły mogą pochodzić od jednej rodziny, lub od różnych rodzin (składaniec).
    • Odkład majowy - co najmniej 1 kg pszczół
    • Odkład czerwcowy - co najmniej z 1,5 kg pszczół
  • Odkłady lipcowe powinny się składać z co najmniej 5 plastrów ula typu Dadant, w tym 3 plastry z czerwiem.

 

źródło: wikipedia

Skomentuj

Dodaj komentarz jako Gość

0
  • Brak komentarzy
System komentarzy oparty o Komento


Witamy!

Witamy serdecznie na naszej stronie. Strona jest poświęcona działalności naszej pasieki. Będą na niej umieszczone zdjęcia, filmy i artykuły poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Mogą Państwo komentować wybrane artykuły lub filmy zadając pytania nam lub innym użytkownikom serwisu za pośrednictwem naszej strony.

 

Życzę miłego oglądania.

Zbigniew Olesiński

VIDEOPASIEKA OLE-MIODEK